Brogsy - urok ażurowań

buty meka brogsy

Jeśli mężczyzna musiałby ograniczyć się do posiadania jedynie trzech par obuwia, to jedną z nich z pewnością powinny być brogsy.

Do biura, na spacer czy do kina. Są tak uniwersalne, że wypierają nie tylko sportowe obuwie w stylizacjach z jeansami czy chinosami, ale też doskonale sprawdzą się jako półbuty do garnituru. Doceniane za możliwość zestawienia ich z różnorodnymi stylami, brogsy są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy w modzie.

Brogsy oksfordy, brogsy derby

Brogsy (ang. brogues) to termin, który określa buty udekorowane charakterystycznym zdobieniem w postaci perforacji. Głównie pojawia się ono przy krawędziach skóry, naszytej przyszwie czy na nosku w postaci ozdobnego medalionu. Oznacza to, że niezależnie od typu obuwia czy jego konstrukcji, jeśli pojawia się na nim ażurowanie – bez wątpienia są to brogsy. Znajdziemy więc nie tylko oksfordy lub derby, które będą brogsami, ale też monki, trzewiki czy sztyblety. Ażurowanie może przyjąć różnorodną formę oraz zdobić mniejszą, bądź większą część buta. Perforacje wykonywane są w skórze ręcznie, co wymaga od rzemieślnika znacznej precyzji. Średnica pojedynczej dziurki może wynosić od kilku do zaledwie 1 milimetra. Najczęściej spotykany wzór składa się z 5-milimetrowych dziurek tłoczonych zamiennie z dwoma ustawionymi pionowo 1-milimetrowymi dziurkami. Całość wykończona jest przeszyciem oraz ząbkowaniem na krawędzi skóry.

brązowe brogsy monki

Monki z odciętym noskiem ozdobione ażurowaniem i medalionem na czubku.

Najbardziej powszechna klasyfikacja brogsów rozróżnia trzy typy ażurowania:

  • full brogues  - dla obuwia z naszytym noskiem w kształcie litery “W” (wingtip), na którym znajduje się ozdobny medalion oraz z pełnym ażurowaniem na krawędzi noska i przyszwy,
  • semi/half brogues – dla obuwia z naszytym noskiem typu captoe oraz ozdobnym ażurowaniem na krawędzi noska i przyszwy, ten model również może posiadać perforowaną dekorację na czubku,
  • quarter brogues – buty, których jedyne ażurowanie znajduje się na krawędzi naszytego noska.

But ponad zasadami

Wobec tych reguł istnieje jednak wiele odstępstw, a możliwości modyfikacji i warianty zdobień są w zasadzie nieograniczone. W połączeniu z różnymi kolorami skór licowych i zamszowych, a nawet materiałów brogsy przyjmują różnorodny charakter – od formalnego, poprzez casual, aż po zupełnie awangardowy  - i właśnie dlatego jest to obuwie tak uniwersalne. Uznaje się, że im bardziej bogate ażurowanie, tym but staje się mniej formalny. Czarne lub bordowe oksfordy subtelnie ozdobione perforacjami jedynie na krawędzi noska (quarter brogues) będą doskonałym wyborem do garnituru. Natomiast mniej formalne kolory np. brąz i bardziej wyraziste ażurowanie sprawdzą się w stylizacjach codziennych. Ażurowanie zmienia charakter obuwia, więc nawet klasyczne, czarne wiedenki ze zdobieniem full broues mogą stać się częścią mniej formalnego ubioru. Wszystko to sprawia, że brogsy są doskonałym wyborem dla tych, którzy lubią się bawić modą i tworzyć niestandardowe stylizacje.

 koniakowe brogsy derby

Brogsy w różnych odcieniach brązu są tak uniwersalne, że w zasadzie można je ubrać do wszystkiego, poza czarnym garniturem.

Ze wsi na salony

Choć ozdobne ażurowanie, które stanowi o wyjątkowości i pięknie tych butów, ma dziś znaczenie czysto estetyczne – nie zawsze tak było. Początkowo perforacje w skórze miały za zadanie chronić obuwie przed wilgocią i ułatwić poruszanie się po błotnistych i podmokłych terenach. Rodowód tych eleganckich butów sięga bowiem XVII-wiecznej Szkocji i Irlandii, w których to farmerzy zaczęli szyć buty składające się z wielu kawałków perforowanej skóry. Z biegiem lat brogsy w formie półbutów na obcasie stały się powszechnym wyborem dla mężczyzn, jako obuwie idealne na spacery i kojarzone były raczej z podmiejskim szykiem. Na początku XX wieku zaczęły wkraczać na salony i stały się symbolem swobodnej elegancji.  Modę na brogsy, zwłaszcza w bardziej awangardowym wydaniu, zapoczątkowały gwiazdy estrady m.in. Gene Kelly, Elvis Presley czy Marlena Dietrich. Dziś każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jedną parę brogsów. Im większa jest jego kolekcja, tym więcej miejsca powinien przeznaczyć na różne warianty kolorystyczne i modele butów z ozdobnym ażurowaniem.

brogsy medalion obuwie

Brogsy mogą występować w różnych typach obuwia, wariantach kolorystycznych czy formach zdobienia.


Kolory i materiały:

Katarzyna