Goodyear’em czy Blake’em, czyli niuanse w świecie butów
Dziś zapraszamy w świat technik obuwniczych, które choć znane specjalistom szewskiego fachu i stosowane od lat, dla przeciętnego użytkownika mają kilka tajemnic.
Metoda Goodyear
Najbardziej elegancka seria butów, tworzona w Słupskiej Fabryce Obuwia NORD w Strzelinku, sygnowana nazwiskiem samego właściciela – MEKA – powstaje w najbardziej precyzyjnej metodzie Goodyear Welted. Buty wytwarzane tą metodą uznawane są za jedne z najlepszych, a przy tym najwygodniejszych na świecie. Są absolutnie elitarne. Już od pierwszej przymiarki czujemy różnicę w jakości i standardzie wykończenia.
Metoda Goodyear wyróżnia się na tle innych sposobem mocowania podeszwy do buta. Odbywa się to na tzw. ramie (pasie), która jest wszywana w głąb podpodeszwy wraz z cholewką. Taki sposób tworzenia obuwia czyni je bardzo trwałymi, odpornymi na czyn-niki zewnętrzne, a przy tym pozwala w razie potrzeby łatwo wymienić podeszwę buta. Rekordziści noszą buty wykonane tą metodą nawet kilkadziesiąt lat! Na wartość buta i komfort jego noszenia ogromny wpływ ma grubość podpodeszwy, która w tej metodzie wynosi aż 5 mm.
Zakład w Strzelinku jest jedyną w Polsce fabryką, która tworzy buty klasyczną, orygi-nalną metodą Goodyear Welted i jedną z nielicznych w Europie. Tak właśnie powstaje marka MEKA, a zwłaszcza linia klasycznych i niezwykle eleganckich butów typu: oks-ford czy lotnik.
Wiele firm odchodzi od klasycznej metody na rzecz tzw. metody substytucyjnej, idącej zdecydowanie na skróty, co odbija się na komforcie użytkownika. I choć sens tej meto-dy wydaje się zbliżony do klasycznej metody Goodyear, to wprowadzenie syntetycznej taśmy, w którą jest wszywana cholewka wraz z pasem, skutkuje tym, że to stopa musi się ułożyć do buta, a nie but do stopy.
Inaczej z kolei buty szyje się tzw. metodą Blake, którą różni od metod powszechnie używanych to, że stosuje się w niej przeszycie podeszwy z podpodeszwą na wskroś.
Metoda Blake jest jedną z najczęściej stosowanych przez włoskich projektantów, bo ten sposób produkcji czyni but optycznie nieco smuklejszym, a ponadto lżejszym i nie-co bardziej elastycznym. Tak tworzone są np. buty typu lakierki, bardziej delikatne i lekkie. Metoda Blake jest mniej skomplikowana niż metoda ramowa Goodyear Welted, jednak nie pozwala na wymianę podeszwy na nową.
Zatem jakie buty wybrać, wykonane Goodyear’em czy Blake’m?
Oba sposoby mają swoje zalety. Koneserów elegancji w najczystszym wydaniu klasyki odsyłamy do butów wykonanych metodą ramową. Zdecydowanie jest to inwestycja, która odpłaci nam wyjątkowym komfortem podczas noszenia obuwia. Jeżeli jednak mamy pewne opory przed „masywnością” tej metody, oczywiście możemy wybrać buty nieco smuklejsze, wykonane metodą Blake’a.
Stylizacje, inspiracje, najnowsze trendy znajdziecie w naszych mediach społecznościowych. Podpowiemy, jakie zestawienia sprawdza się na każdą okazję, a jakie, gdy możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa.
Odwiedź nasz instagram